انگلیسی پارسی 

مطالب و مقالات

خاک پشم

مزایای استفاده از خاک پشم

بهبود کیفیت خاک های سنگین(هوموس کردن)

بهبود هوادهی خاک

نگهداری آب و کاهش میزان آبیاری

افزایش نفوذ پذیری آب در خاک

افزایش میکرو ارگانیسم های خاک-افزایش فعالیت های بیولوژیکی در خاک-بهبود رشد گیاه

پشم حیوانات دارای عناصر مهم و ضروری مورد نیاز گیاهان می باشد

نخ ملانژ

نخ ملانژ (Mélange yarn) از مخلوطی از الیاف خام و رنگی تهیه می شود. از این رو یک الگوی بافت مواج با یک اثر منحصر به فرد رنگی ترکیبی دارد. الیافی که برای ساخت نخ ملانژ مورد استفاده قرار می گیرند، یا پنبه ای هستند یا مخلوط. در ضمن می توان با دولا کردن نیمچه نخ در رنگ های مختلف در هنگام تولید نخ ملانژ حلقوی، کلاف نخ ملانژ حلقوی نیز تولید کرد.

نخ ملانژ در صنعت نساجی - صنعت نساجی, دانش نساجی, انواع نخ, انواع الیاف

ادامه مطلب

نقش الیاف لینن در صنعت مد

نقش الیاف لینن در صنعت مد - مد پایدار, محیط زیست, صنعت مد, تجارت منصفانه, الیاف طبیعی

لینن (Linen) مدت هاست که به عنوان پوششی شیک و مناسب برای فصل گرما مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف طبیعی توخالی آن باعث می شود تا به راحتی آب را در خود جذب کند و قابل تنفس باشد. زمانیکه شخص لباسی از جنس پارچه لینن به تن می کند، چین های طبیعی آن به آرامی بر روی پارچه می افتد و لباس حالتی افتاده و بسیار زیبا پیدا می کند. در ضمن لباس پارچه لینن بسیار راحت بوده و بدن شخص را خنک نگه می دارد.

ادامه مطلب

ارتقا خواص محصولات نساجی با استفاده از نانوتکنولوژی

این مقاله به بررسی کاربردهای نانوتکنولوژی در حوزه مهندسی نساجی جهت ارتقاء محصولات آن می‌پردازد. تولید الیاف نانوکامپیوزیتی به وسیله وارد کردن نانوذرات در ساختار آنها به وسیله شیوه‌های مخلوط کردن مورد توجه می‌باشد. هم‌چنین افزایش خواص منسوجاتی که جهت بهبود خصوصیات آن از نانو استفاده شده امیدبخش آینده‌ای متفاوت در این حوزه است. با تغییرات سطحی که با استفاده از نانوذرات و نانولایه‌ها ایجاد می‌شود می‌توان رفتارهای خاصی را به محصول القا کنیم. تولید منسوجاتی مانند منسوجات هوشمند، اسفنج‌های نانوساختار، نانوالیاف پلیمری خاص و تولید نانوالیاف پلیمری که به وسیله کربن نانوتیوب تقویت شده زمینه‌های گسترده‌ای را پیش روی مهندسی نساجی باز می‌کند.

ادامه مطلب

نوآوری‌های تکنولوژی در فرایند بافندگی تاری ـ پودی

نوآوری عمدتاً شامل فعالیت‌هائی می‌شود که منجر به ارائه و استفاده تجاری از یک روش جدید تولید و هم‌چنین فروش و یا بهینه‌سازی یک محصول خواهد شد. از سوی دیگر نوآوری شامل دستیابی به بازار و مصرف‌کننده جدید نیز می‌شود. در حالی‌که اختراع خلق یک ایده جدید می‌باشد و نوآوری آن را به مقیاس تجاری تبدیل کرده و در حقیقت آن را قابل استفاده می‌نماید. بنابراین نوآوری بیشتر جنبه تجاری و اجتماعی دارد تا مسائل تکنولوژی. این مقاله محدود به پیشرفت‌های تکنولوژی صورت گرفته در زمینه فرایند بافندگی تاری ـ پودی در خلال ۵۰ سال گذشته است. پیشگام این نوآوری‌ها عمدتاً کشورهای غربی توسعه یافته بودند. از دلایل این روند نیز به افزایش سطح استاندارد زندگی، افزایش درآمدها و سرمایه و از سوی دیگر نیاز به نیروی کار متخصص ولی با تعداد کمتر، می‌توان اشاره کرد.

 

ادامه مطلب

الیاف کتان

کتان ، فیبر رشته ای است که از گیاهان کتان برداشت می شود که هنگام ساخت پارچه ، کتان نامیده می شود. کتان قدیمی ترین فیبر موجود در پیشینه است که نخستین بار توسط مصریان در سواحل نیل رشد کرده است. منابع دیگر ادعا می کنند که اولین استفاده از کتان در عصر حجر وجود داشته است.

پارچه کتانی

 

ادامه مطلب

کاربرد فناوری نانو در صنعت نساجی

کاربرد فناوری نانو در صنعت نساجی - فناوری تولید, صنعت نساجی, صنعت پوشاک, تکنولوژی نساجی, تکنولوژی نانو, تکنولوژی تولید

فناوری نانو یک تکنولوژی میان‌رشته‌ای در حال رشد است که اغلب به‌عنوان یک انقلاب صنعتی جدید شناخته می‌شود. فناوری نانو (MT) با موادی به طول ۱ تا ۱۰۰ نانومتر سر و کار دارد. اساس فناوری نانو در این واقعیت نهفته است که وقتی ابعاد به مقیاس نانومتر کاهش پیدا می‌کند، ویژگی‌های ماده به‌صورت قابل‌توجهی تغییر می‌کند. امروزه صنعت نساجی، قابلیت‌های فناوری نانو را کشف کرده است. بنابراین ما می‌توانیم فناوری نانو را در منسوجات به‌عنوان درک، دستکاری و کنترل ماده در طول اشاره‌شده‌ی فوق تعریف کنیم تا خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مواد (اتم‌های منحصربه‌فرد، مولکول‌ها و ماده حجمی) بتوانند جهت توسعه‌ی نسل بعدی از مواد بهبودیافته، دستگاه‌ها، ساختارها و سیستم‌ها به‌صورت مهندسی درآیند، تجزیه شوند و تغییر ساختار دهند. فناوری نانو برای توسعه‌ی مشخصات مطلوب نساجی، مانند استحکام کششی بالا، ساختار سطح منحصربه‌فرد، نرم بودن، ماندگاری، دفع آب، بازدارنده بودن در برابر اشتعال، خصوصیات ضدمیکروبی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ادامه مطلب

خصوصیات مکانیکی و آویزشی پارچه‌های بافته شده از نخ‌های رینگ و جت هوا

به‌طور کلی پارچه‌های بافته شده از نخ‌های ایرجت (MJS) استحکام پارگی (jet - spun "Air - jet spun) کمتر، برگشت‌پذیری از چروک بالاتر و مقاومت سایشی کمتری از پارچه‌های بافته شده از نخ‌های رینگ داشتند. پارچه‌های بافته شده از الیاف پلی‌استر با سطح مقطع غیردایره‌ای دارای استحکام پارگی پائین‌تر، پرزدهی کمتر، برگشت‌پذیری از چروک بیشتر و مقاومت سایشی بالاتر در مقایسه با پارچه‌های بافته شده از الیاف پلی‌استر با سطح مقطع دایروی بودند، هم‌چنین پارچه‌های تکمیل‌ شده دارای استحکام پارگی بالاتر، مقاومت سایش و برگشت از چروک بیشتر و پرزدهی کمتر نسبت به پارچه‌های خام بودند.

 

ادامه مطلب

اطلاعات تماس

  • نشانی : اصفهان - نجف آباد – ویلاشهر - شهرک صنعتی منتظریه - خیابان قادری - نبش فرعی دوم - پلاک 3
  •  تلفن: 42290294 -031
  •  فکس: 42290236 -031
  •  تلفن همراه: 09131197158 (مدیریت)
  •  مدیرفروش : 42290292-031 (آقای محمد کاظمی)
  • پست الکترونیک:

آدرس ما بروی نقشه